Geen haalkom? Bootje weg

Bootjes die vastliggen aan een hek, boom of lantaarnpaal kunnen in de hele stad worden weggesleept. In stadsdeel De Baarsjes zijn al ruim zestig booteigenaren de pineut.

Maandag trof Ronald van Giessen een briefje van de Dienst Binnenwaterbeheer (BBA) aan op zijn bootje in de Postjeswetering, bij het Surinameplein. Met 63 andere booteigenaren heeft Van Giessen twee weken de tijd om zijn vaartuig te verplaatsen naar een plek waar het bootje wel mag liggen.

“Ik zou alleen niet weten waar, ” zegt Van Giessen. “Gisteren ben ik al de hele buurt afgefietst om te kijken waar ik volgens de regels dan wél mag afmeren. Maar dat kan eigenlijk nergens. Ik heb natuurlijk met de Dienst Binnenwaterbeheer gebeld en gevraagd of ik dan een pin in de grond of het gras mag slaan. Dat mag niet. Alleen het stadsdeel kan dat doen, Binnenwaterbeheer zegt slechts te handhaven. ”

Booteigenaren die hun vaartuig in Amsterdam vastleggen aan een hek, boom of eigenhandig de grond ingeslagen pin, kunnen daarom rekenen op bezoek van BBA. Alleen in het centrum vormen de lage parkeerhekken op de grachten in de praktijk een uitzondering.

Een bootje mag officieel alleen worden vastgemaakt aan pinnen of haken die daar specifiek voor zijn bedoeld. Geven eigenaren geen gehoor aan de oproep, dan sleept BBA de boot weg. De kosten bedragen bijna tweehonderd euro. Als niet op tijd wordt betaald, wordt de boot verkocht of vernietigd.

Van Giessen begrijpt niets van deze regeldrift. “Als het híér niet mag, mag het nergens meer in Amsterdam. Overal in de stad liggen bootjes vastgeknoopt aan relingen, bomen en hekken. ”

Zijn bootje ligt al bijna vier jaar aan het hek van de kade bij de Postjeswetering. Het bootje ernaast heeft er zelfs twaalf jaar gelegen. “Mijn buurman heeft al gehoor gegeven aan de oproep; zijn boot ligt nu bij zijn zoon. Buiten Amsterdam. ”

Terwijl BBA er in de hele stad al jaren op toeziet dat bootjes op de juiste plek afmeren, zijn de afzonderlijke stadsdelen verantwoordelijk voor het aanleggen van afmeerplaatsen. “Wij handhaven alleen, ” zegt een woordvoerster van BBA. “Je mag afmeren op plaatsen waar pinnen, zogenoemde haalkomen of meerpalen, zijn aangebracht. Daar dragen de stadsdelen zorg voor.”

Stadsdeel De Baarsjes zegt het probleem te kennen, maar is niet van plan de kademuren aan te passen, opdat bootjes er wel juist kunnen afmeren.

Het Parool, 2 september 2009