De Universiteit van Amsterdam (UvA) zal het PC Hoofthuis en het Bungehuis in de Spuistraat verkopen. De universiteit vindt dat zij op te veel plaatsen in de stad zit en wil zich in de nabije toekomst tot vier ‘stadscampussen’ beperken.
Telde de UvA in 1960 nog zevenduizend studenten, nu zijn dat er dertigduizend. Tot 2020 zal dat aantal met nog eens een derde toenemen. Ruimtegebrek en strengere regels dwingen de UvA tot ingrijpen.
De komende jaren zullen panden worden verkocht, gerenoveerd of gesloopt. Faculteiten zullen verhuizen en laboratoria zullen worden verplaatst. Resultaat: vier stadscampussen. Totale kosten: zeshonderd miljoen euro.
“De spreiding over de stad is nu te groot,” zegt Paul Doop, vicevoorzitter van het college van bestuur van de UvA en de Hogeschool van Amsterdam (HvA). “Veel panden voldoen niet meer aan de huidige maatstaven voor onderwijs en onderzoek. We willen de binding die studenten met hun opleiding en de universiteit hebben, vergroten.”
Zo kan een studie als rechten volgens het college van bestuur niet meer los worden gezien van economie of politiek. Deze studies komen daarom bij elkaar, in één complex. De UvA hoopt zo het onderwijs te verbeteren en meer verbindingen tussen studies te leggen. Zo zullen de komende tien jaar faculteiten die raakvlakken met elkaar hebben, op vier plaatsen in de stad worden gegroepeerd. Locaties die overblijven, zullen van de hand worden gedaan.
Op het Roeterseilandcomplex in de Roetersstraat zullen rechten, politicologie, economie en psychologie worden samengevoegd. De bètafaculteit zal op het Science Park in de Watergraafsmeer belanden. Het AMC blijft in Zuidoost en de Oudemanhuispoort en het Binnengasthuisterrein worden de thuishaven van de historici en taalstudenten. In samenwerking met de Vrije Universiteit zal er nog een faculteit tandheelkunde komen aan de Zuidas.
De plannen hebben al tot fel verzet van de faculteit rechtsgeleerdheid geleid. Een groep van 25 hoogleraren is fel tegen de verhuizing naar het Roeterseiland. Nut en noodzaak van deze ingreep zijn volgens hen niet aangetoond. De faculteit zit al bijna 130 jaar in de Oudemanhuispoort. En sinds de laatste renovatie is er ruimte zat, menen zij. Studenten proberen de verhuizing tegen te houden met een protestwebsite, www.onzepoort.nl.
Studenten vrezen ook dat de universiteitscultuur verloren zal gaan. Door de operatie komen grote gebouwen zoals het PC Hoofthuis en het Bungehuis in de Spuistraat leeg te staan. Die zullen met een groot aantal andere panden worden verkocht. De UvA bezit zo’n 85 panden in de stad.
De Centrale Studenten Raad heeft de plannen op hoofdlijnen goedgekeurd. “Met de faculteiten zijn we nu nog aan het kijken wat de verhuizing precies zal betekenen,” aldus Elwyn van Zanten van de raad.
Het college van bestuur kan zich niet in de kritiek niet vinden. “Met de verhuizingen stoot je sommige mensen voor het hoofd, maar we hebben een keuze moeten maken,” zegt Doop. “Je hebt te maken met studies zoals economie, rechten en politicologie, die de komende jaren blijven groeien en meer ruimte nodig hebben. Tegelijkertijd wil je het onderwijs en onderzoek zo efficiënt mogelijk inrichten. Dat wil zeggen zo veel mogelijk studenten en onderzoekers bij elkaar, maar met voldoende comfort.”
“Het valt me wel eens tegen dat studenten zo conservatief zijn. We doen er juist alles aan om de universiteitscultuur in de binnenstad te behouden of zelfs te versterken. Zo restaureren we historische panden. De bibliotheek voor bijzondere collecties op de Oude Turfmarkt is daar een prachtig voorbeeld van.”
Daarbij ligt het Roeterseiland volgens Doop nog in het centrum. “Dat wordt een prachtig gebied om te studeren. En met de gemeente wordt hard gewerkt om het 1012-gebied nog sterker te laten bepalen door de universiteit.” Doop wijst op de nieuwe bibliotheek op het Binnengasthuisterrein, die een centrale ontmoetingsplek voor studenten moet worden. Tegen de bouwplannen voor die bibliotheek lopen overigens nog rechtszaken.
Het Parool, dinsdag 29 september 2009